مازوت 380

کاربرد ها:

استفاده برای سوخت حمام‌ها به دلیل ارزان بودن
سوخت موتورخانه­های خانگی
 تنور نانوایی‌ها
موتورهای دیزل و سوخت برخی نیروگاه‌ها برای تولید برق
در اروپا و ایالات متحده، از مازوت گازوئیل تولید می کنند.

درباره محصول

مازوت که با نام نفت کوره هم شناخته می­شود یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در تصفیه نفت خام پس از اتر و بنزین و نفت چراغ بدست می‌آید و به دلیل رنگ سیاه آن با نام نفت سیاه نیز شناخته می­شود. عمدتا نفت کوره به مایعی گفته می‌شود که برای سوختن در کوره، بویلر و یا موتورهای تولید قدرت مصرف می‌شود.
 
نوعی نفت کوره با کیفیت پایین و ویسکوزیته بالا است که Flash Point آن حدود ۴۰°C است و کاربرد زیادی در نیروگاه های حرارتی و موارد مشابه آن دارد. 
 
قطه اشتعال همیشه بالاتر از 50 درجه سانتی گراد است و چگالی همیشه بیشتر از 0.90 کیلوگرم در لیتر است. نفت کوره از هیدروکربن‌هایی با زنجیره طویل به‌ویژه آلکان‌ها، سیکلوآلکان‌ها و آروماتیک‌ها تشکیل یافته است و در دسته سوخت‌های صنعتی سنگین قرار می‌گیرد به طوری که از گازوئیل و نفتا سنگین‌تر است.
 
طول زنجیره نفت کوره تولیدی بسته به نوع کاربرد آن متفاوت است برای مثال نفت کوره دیزل از هیدروکربن‌های با طول زنجیر ۱۰ الی ۲۰ اتم کربن تشکیل شده است.
 
نفت کوره در ایران در سه گرید 180،280 و 380  به وجود می آید. دو گرید 280 و 380 ، از باقی مانده برج های تقطیر تشکیل می شوند. مازوت380 یک مازوت باقیمانده با حداکثر گرانروی 380 CST در دمای 50 درجه سانتیگراد است.