سوخت و مشتقات نفتی

هیدروکربن سنگین

هیدروکربن سنگین

هیدروکربن‌های سنگین شامل موادی با دانسیته بالای ۰.۸۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب هستند که فلش پوینت آنها حداقل ۴۰ است و طول زنجیره‌ی هیدروکربن¬‌های سنگین تولیدی بسته به نوع کاربرد آن‌ها متفاوت است.
هیدروکربن سبک

هیدروکربن سبک

هیدروکربن‌های سبک به هیدروکربن های با دانسیته یا چگالی کمتر ۰.۸ گرم بر سانتی‌متر مکعب با رنج بین ۲۷۰-۴۰ درجه سانتی‌گراد هستند که بیشتر به عنوان حلال استفاده می شوند. هر چند در برخی کشورهای همسایه ایران به عنوان ماده اولیه تولید بنزین ...
اکتان بوستر

اکتان بوستر

اکتان بوستر یا اکتان افزا یکی از انواع مکمل های سوخت است که برای عملکرد بهتر سوخت، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و افزایش عدد اکتان بنزین به سوخت اضافه می شود. عدد اکتان، معیار استاندارد برای اندازه‌گیری میزان توانایی ...
MTBE

MTBE

MTBE مخفف ترکیب شیمیایی متیل ترشری بوتیل اتر و نوعی ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CH3)3COCH3) است. و ماده ای فرار، قابل اشتعال، بی رنگ و تا حدودی محلول است که از واکنش متانول با ایزوبوتیلن تولید می شود.
بنزین پیرولیز

بنزین پیرولیز

بنزین پیرولیز خام (پای گس) با نام تجاری D.P.G. Dry Pyrolysis Gasoline به عنوان سوخت اتومبیل کاربرد دارد. این محصول جانبی شکست حرارتی نفتا (Naphta) در کوره های پتروشیمی، بعد از جدا سازی محصولات اصلی است.
قیر

قیر

قیر هیدروکربنی متراکم، بسیار چسبناک و مشتق شده از نفت است که به دو نوع اصلی طبقه‌بندی می‌شود. اولین نوع، قیر طبیعی است که در زیر تپه‌ها و دریاچه‌های نفتی یافت می‌شود و نوع دیگر، قیر تصفیه شده حاصل از ته‌نشینی نفت خام است.
بنزین

بنزین

بنزین به آلمانی (Benzin)، به انگلیسی بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع (Petrol)، به انگلیسی آمریکای شمالی (Gasoline)، ماده ای شفاف و قابل اشتعال است که از نفت خام بدست می آید و بیش از هر چیز دیگری به عنوان سوخت در موتورهای ...
گوگرد

گوگرد

گوگرد یا سولفور با نماد شیمیایی S و عدد اتمی 16 ، ماده ای زرد رنگ و دهمین عنصر فراوان روی کره زمین می باشد. گوگرد به راحتی در دمای 115 درجه سانتی گراد ذوب می‌ شود و در آب غیر محلول است.این ماده با تمام عناصر به جز گازهای خوب ، ترکیبات پایدار تشکیل می ‌دهد.
میعانات گازی

میعانات گازی

میعانات گازی به جریان هیدروکربنی مایع گفته می‌شود که در ذخایر گاز طبیعی وجود دارد و به صورت رسوب و ته‌نشین در گاز استخراجی یافت می‌شود. میعانات گازی بیشتر از پنتان و هیدروکربن‌های سنگین تر (+C5) تشکیل شده .
ریفورمیت

ریفورمیت

اصلاح کاتالیستی، یک فرآیند شیمیایی برای تبدیل نفتای مقطر پالایشگاهی از نفت خام، با میزان اکتان پایین، به فرآورده های مایع با اکتان بالا به نام ریفورمیت است. از ریفرومیت عمدتاً برای تولید بنزین با اکتان بالا استفاده می شود.
گاز مایع (LPG)

گاز مایع (LPG)

گاز نفتی مایع یا ال‌پی‌جی به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیب آن‌ها گفته می‌شود که همانگونه از اسم آن پیداست در حالت مایع نگه داشته می‌شوند. معمولاً اما نه همیشه مقادیر کمی از ترکیباتی چون پروپیلن و بوتیلن نیز در گاز مایع موجود است.
رافینیت

رافینیت

رافینیت باقیمانده ای از استخراج یک ماده از محلول با استفاده از حلال می باشد که معمولاً محصولی جانبی با ارزش پایین بوده و ممکن است صنایع مختلف تولید شود. رافینیت ترکیبی از اجزاء مختلفی مانند الفین، آلکان، پارافین و ترکیبات آروماتیکی است .
مازوت

مازوت

مازوت که با نام نفت کوره هم شناخته می¬شود یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در تصفیه نفت خام پس از اتر و بنزین و نفت چراغ بدست می‌آید و به دلیل رنگ سیاه آن با نام نفت سیاه نیز شناخته می¬شود. عمدتا نفت کوره به مایعی گفته می‌شود .C